سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان پستان بیماری است که در بافت‌ های سینه آغاز می‌گردد و یک توده و یا تومور را ایجاد می‌کند. این سرطان در اولین مرحله مجاری و لوبول ها را درگیر می‌کند. سرطان سینه را می‌توان به دو دسته سرطان تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم بندی کرد. سرطان تهاجمی از مجراها و لوبول ها فراتر می‌رود و در بافت پستان و یا خارج از بافت پستان به غدد لنفاوی می رسد. همچنین، باید بدانید سرطان پستان در مردان نیز رخ می دهد، اما درصد وقوع آن بسیار پایین و تقریبا 1 درصد است. تشخیص سرطان سینه یکی از موارد حیاتی در علم پزشکی است که باعث شناسایی زودهنگام و درمان موثر این بیماری خطرناک می‌شود. سرطان سینه یکی از رایج‌ ترین انواع سرطان در زنان و کمتر در مردان است. عواملی نظیر ژنتیک، سن، تاریخچه خانوادگی، چاقی، عدم ورزش منظم و مصرف الکل از جمله عوامل افزایش خطر ابتلا به این بیماری هستند. اما از طرفی، با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و پژوهش‌های پزشکی، روش‌ های مختلفی برای تشخیص سرطان سینه ارائه شده است

سرطان سینه غیر تهاجمی 

سرطان پستان غیر تهاجمی به سرطانی گفته می شود که سلول های سرطانی در مجاری پستان قرار گرفته اند، اما این سلول ها هنوز بافت سالم سینه را درگیر نکرده اند. در علم پزشکی بیماری که در این وضعیت قرار دارد هنوز به سرطان مبتلا نشده است، اما با توجه به این موضوع که سلول های سرطانی می توانند پیشرفت کنند، در آینده سرطان غیر تهاجمی می تواند به سرطان تهاجمی تبدیل شود

سرطان سینه تهاجمی

در سرطان تهاجمی سلول های سرطانی در خارج از مجاری و لوبول ها گسترش پیدا کرده اند. در این مرحله با استفاده از بافت شناسی می توان نوع سرطان را تشخیص داد. به طور مثال، برخی از زنان به تومورهای توبولار مبتلا هستند و برخی ممکن است درگیر بیماری مدولاری و یا پاپیلری باشند. بهتر است بدانید تشخیص نوع تومور در این مرحله بسیار مهم است و می تواند به پزشک کمک کند بهترین درمان را برای بیمار در نظر بگیرد(سایت دکتر فرشید اربابی).

۱. علائم شایع سرطان سینه

برخی از علائم شایع سرطان سینه شامل موارد زیر هستند؛

 • توده‌ سینه‌ای تنها علامت سرطان سینه نیست و همچنین غالب توده‌های سینه‌ای بدخیم نیستند. توده یا ضخامتی که در نزدیکی پستان یا زیر دست که در دوره‌ی قاعدگی ظاهر می‌شود، می‌تواند از علائم سرطان سینه باشد، حتی توده‌ای که به کوچکی یک نخود لمس شود.
 • هرگونه تغییر در سایز، رنگ یا شکل پستان، ممکن است از نشانه‌های سرطان سینه باشد.
 • چنانچه ترشح خون یا مایع شفافی از نوک پستان مشاهده کردید، یا تغییری در هنگام لمس یا در ظاهر پوست پستان و نوک آن حس کردید، از علائم سرطان سینه است و حتما به دکتر سرطان زنان و آنکولوژی مراجعه کنید.
 • وجود ناحیه مرمری شکل زیر پوست نیز می‌تواند از علائم ظاهری سرطان سینه باشد. در این باره، متخصص انکولوژی(سایت دکترتو) یا متخصص درمان سرطان‌های بدن بهتر می‌تواند شما را راهنمایی کند.

روش های تشخیص سرطان سینه

در ماموگرافی با استفاده از انواع ابزارهای تصویربرداری دقیق می‌توانند که تصاویری دقیق از سینه تهیه کنند. در این تصاویر تمامی بخش ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در صورتی که توده های غیر عادی تشکیل شده باشد می‌توانند روند تشخیص های تکمیلی را نیز طی کنند. ماموگرافی براساس پرتوهای ایکس انجام می‌شود و از دقت بالایی برخوردار است. این روش را به زنانی که در سنین بعد از 40 یا 45 سالگی قرار دارند توصیه می‌شود تا بتوانند تشخیص بهنگام و روند درمانی موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارند.

اولتراسوند یکی از راه های تشخیصی است که امواج صوتی در آن نقش پررنگی دارد. امواج صوتی باعث تهیه عکس هایی از بخش های داخلی سینه و بافت های اساسی آن می‌شود. این تکنیک تشخیصی اطلاعات جامعی در خصوص توده در اختیار متخصصین قرار می‌دهد که در ادامه روند درمان بسیار سودمند خواهند بود. برای مثال جامد یا مایع یا ترکیبی بودن توده از این روش قابل تشخیص خواهد بود. نحوه انجام آن بسیار شبیه به سونوگرافی است. یعنی ژل روی سینه های زنان قرار داده می‌شود و سپس با دستگاه اولتراسوند مشاهدات تکمیلی انجام می‌شود(سایت

علائم پیشگیری از سرطان سینه

وزن خود را کنترل کنید

در حالیکه به شکل های مختلف درباره داشتن وزن سالم به افراد توصیه می شود، خیلی ها ساده از کنار آن عبور کرده و یا آنطور که باید آن را جدی نمیگیرند. اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان سینه را به ویژه پس از یائسگی افزایش دهد.

✔ از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کرده و مصرف الکل را متوقف کنید.

یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند. سعی کنید مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید و مصرف الکل را محدود کنید. حتی سطوح کم الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. به طور کلی قطع کامل مصرف الکل بهترین انتخاب برای سلامتی است.

✔ورزش کنید

ورزش برای سلامتی و پیشگیری از سرطان سینه یک مسئله ضروری است. زنانی که حداقل 30 دقیقه در روز ورزش می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. ورزش منظم همچنین یکی از بهترین راه ها برای کمک به کنترل وزن است.

✔ سیگار نکشید

علاوه بر سایر خطرات سلامتی، سیگار باعث حداقل 15 سرطان مختلف از جمله سرطان سینه می شود. اگر سیگار می کشید، سعی کنید در زودترین حالتی که می توانید آن را ترک کنید. تقریباً هیچ وقت برای جلوی ضرر را گرفتن، دیر نیست. و این امر از راه‌های مهم برای پیشگیری از سرطان پستان است.

✔ شیردهی به نوزاد

تغذیه با شیر مادر در مجموع یک سال یا بیشتر، علاوه بر فوایدی که برای نوزاد دارد، خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز کاهش می دهد.

✔ از مصرف قرص های ضدبارداری بخصوص بعد از 35 سالگی خودداری کنید

قرص های ضد بارداری هم خطرات و هم فواید دارند. هر چه یک زن جوان تر باشد، خطرات آن کمتر است. مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش دهد. لازم به ذکر است که این خطر پس از قطع قرص به سرعت از بین می رود.

خطر سکته مغزی و حمله قلبی نیز در حین مصرف قرص افزایش می یابد، به خصوص اگر خانمی سیگار می کشد. اما استفاده طولانی مدت نیز می تواند مزایای مهمی مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان، روده بزرگ و رحم داشته باشد. اگر در مورد سرطان سینه نگران هستید، اجتناب از قرص های ضد بارداری یکی از گزینه های پیشگیری از سرطان سینه است.

✔ از هورمون درمانی برای یائسگی با هدف پیشگیری از سرطان پستان اجتناب کنید

هورمون درمانی در یائسگی نباید طولانی مدت انجام شود. چه استروژن به تنهایی مصرف شود یا با پروژسترون ترکیب شود، این هورمون ها خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. اگر زنان در دوران یائسگی هورمون درمانی می کنند، باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود. بهترین فردی که می توانید در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی برای یائسگی با او صحبت کنید، پزشکتان است.

✔ تاموکسیفن و رالوکسیفن برای زنان در معرض خطر

اگرچه معمولاً به عنوان یک توصیه مفید شناخته نمی شود، اما مصرف داروهای تاموکسیفن و رالوکسیفن می تواند تا حد زیادی از خطر ابتلا به سرطان سینه پیشگیری کند.

این داروهای قدرتمند می توانند عوارض جانبی داشته باشند، بنابراین برای همه مناسب نیستند. اگر فکر می کنید که در معرض خطر بالا قرار دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید دستور پزشک چه اقدامی است.

✔ به سابقه خانوادگی خود توجه داشته باشید

زنان با سابقه خانوادگی سرطان قوی می توانند اقدامات ویژه ای برای محافظت از خود انجام دهند. به همین دلیل است که برای زنان مهم است که سابقه خانوادگی خود را مربوط به انواع سرطان، بدانند. اگر مادر یا خواهری دارید که سرطان سینه یا تخمدان داشته باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

اگر سرطان در بستگان شما در سنین پایین تشخیص داده شده باشد، این خطر حتی بیشتر است. داشتن چندین عضو خانواده (از جمله مردان) که به سرطان سینه، تخمدان یا پروستات مبتلا هستند نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد. یک پزشک متخصص پستان می تواند در توضیح سابقه خانوادگی این بیماری کمک کند.

✔ ماموگرافی را فراموش نکنید

غربالگری سرطان سینه با ماموگرافی جان انسان ها را نجات می دهد. این مورد در حقیقت به پیشگیری از سرطان پستان کمک نمی کند، اما زمانی که سرطان در مراحل ابتدایی و قابل درمان باشد، می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان کمک کند.

اکثر زنان باید از سن 40 سالگی، سالانه ماموگرافی انجام دهند.

زنانی که در معرض خطر بالاتر سرطان سینه هستند ممکن است نیاز داشته باشند که غربالگری را زودتر شروع کنند. بهتر است تا سن 30 سالگی با پزشک در مورد احتمال خطر و اینکه آیا به غربالگری زودهنگام نیاز دارید یا نه، صحبت کنید(سایت دکتر فتانه ضیایی)

چگونه سرطان سینه را مدیریت کنیم؟

بیمار مبتلا طی فرآیند درمان ممکن است دچار خستگی شود که به طور معمول برطرف نمی‌شود و این خستگی ناشی از سرطان یا مراحل درمانی سرطان است. اما باید وضعیت بیمار مرتبا پیگیری شود. باتوجه به اهمیت این موضوع، اقدامات مراقبتی که لازم است بیمار انجام دهد را در این مقاله به اختصار مطرح می‌کنیم.

 • پس از درمان به مدت ۲ سال باید هر ۳ ماه، پس از آن هر ۶ ماه به مدت ۳ تا ۵ سال، و در آخر سالانه تا پایان عمر توسط پزشک مربوطه ویزیت شود.
 • ماموگرافی، بهتر است به صورت منظم انجام شود.
 • آزمایش خون، در افرادی که شیمی درمانی داشته‌اند برای اطمینان از ریکاوری باید منظم انجام شود.
 • معاینات فیزیکی فردی هم باید به صورت ماهانه انجام شود و به هر تغییری توجه شود.
 • باتوجه به درمان‌ها و داروهای مصرفی و عوارض آنها به هر گونه استخوان درد، درد پشت یا خونریزی واژینال غیرطبیعی و عوارض داروهای مصرفی خود توجه فرمایید.
 • طبق مطالعات انجام تمرینات ورزشی مستمر در طول درمان و پس از آن تاثیر به سزایی در روند بهبودی بیمار داشته است.
 • از نظر تغذیه‌ای، رژیم غذایی این بیماران پر پروتئین و پر کالری می‌باشد. لذا اگر در اثر عوارض داروها دچار یبوست شدید، طبق صلاحدید پزشک از رژیم پر فیبر و آب فراوان استفاده کنید(سایت دکترتو).

روش درمان سرطان سینه

روش اصلی درمان سرطان سینه جراحی است که معمولا همراه با پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، هورمون‌درمانی و دیگر روش‌ها ترکیب می‌شود. انتخاب روش درمان به اندازه تومور، مرحله سرطان، اندازه سینه و دیگر عوامل بستگی دارد. لامپکتومی به همراه پرتودرمانی به اندازه ماستکتومی در درمان سرطان سینه در مراحل اولیه کارآمد است.(سایت درمانکده)