10 مورد از علائم انواع سرطان که نباید نادیده گرفت

10 مورد از علائم انواع سرطان که نباید نادیده گرفت

10 مورد از علائم انواع سرطان که نباید نادیده گرفت

هنگامی که درد یا بیماری در بدن پدید میآید، فقط به این دلیل که از نظر شما جزئی به نظر میرسد، بدین معنا نیست که نباید آن را جدی گرفت. درواقع، تحقیقات جدید نشان میدهد، که حتی بیماریهای شایع هم ممکن است نخستین علائم هشداردهندهی سرطان باشند. در یک نظرسنجی، از 1729 بزرگسال بالای۵٠ سال انگلیسی، که در مجله پلاس وان منتشر شد، لیستی از 17 بیماری که حقیقتا 10 مورد از علائم سرطان بودند، مشاهده شد. آنها همچنین خاطر نشان کردند اگر فردی هر یک از این علائم را به تازگی تجربه کرده باید چگونه با آن برخورد کند.

مشخص شده که بسیاری از مردم توجه کافی به علائم هشداردهنده ندارند، کاترینا ویتاکر محقق ارشد از دانشگاه لندن و محقق این نظرسنجی میگوید: ”برخی تصور میکنند که این نشانهها چندان جدی نیستند، و فکر سرطان حتی به ذهنشان هم خطور نمیکند“.

ویتاکر میگوید: گرچه برای اکثریت قریب به اتفاق مردم این علائم هشدار دهنده، در واقع سرطان نیست، اما برای اندکی ممکن است نشانهی سرطان باشد، و به این دلیل مراجعهی هرچه سریعتر به پزشک میتواند زندگی شما را نجات دهد. حتی اگر حداقل یکی از این علائم را داشتید، به پزشک مراجعه کنید. اینجا 10 مورد از علائم جدی سرطان اشاره میکنیم

1 .برآمدگی یا برجستگی

بهتر است که هرگونه توده عجیب و غریب توسط یک پزشک معاینه شود. در این نظرسنجی، 7.5 ٪از موارد توده ها غیر قابل توجیح، گزارش شده است. در این بین 67٪ از افراد با پزشک خود تماس گرفتند و 77 ٪تصور میکردند نشانهی چندان مهمی نیست

2 .سرفه یا خشونت صدا

اگر فصل سرما و آنفولانزا نیست، سرفه میتواند زنگ خطر باشد. چنانچه سرفه شما همچنان ادامه دار شد، میتواند حاکی از سرطان حنجره، ریه و یا تیروئید، یا سرطان لنفاوی باشد. شایعترین علامت در میان شرکت کنندگان در نظرسنجی همین بود. ویتاکر گفت: “ میدانیم سرفه و سرماخوردگی در حال حاضر همه جا وجود دارد و پیشنهاد نمیکنیم که هر کسی با سرفه به پزشک خود مراجعه کند، اما اگر علائمی دارید که برطرف نمیشود، و یا غیر معمول است، از مراجعه و مشورت با پزشکتان نهراسید“.

3 .تغییر در اجابت مزاج

در مطالعه ای، 18 ٪از مردم تغییراتی در زمان، اندازه، و یا میزان دفع را تجربه کرده اند. گرچه این اختلالات معمولا با مصرف غذاهای خاص و یا دارو نیز ایجاد میشود، اما اگر متوجه شدید، این روند به طور متمادی در دراز مدت برطرف نشد، ممکن است دال بر سرطان روده بزرگ باشد.

4 .تغییر در فعالیت مثانه

از آنجایی که عفونتهای دستگاه ادراری در زنان شایع است، این علامت اغلب نادیده گرفته میشود. اما چه مرد باشید و چه زن، اگر علائمی از قبیل خون در ادرار، تجربه ادرار ناگهانی یا احساس درد در زمان راه رفتن داشتید، قطعا برای رد احتمال سرطان مثانه، کلیه و یا پروستات به پزشک خود مراجعه نمائید.

5 .درد غیر قابل توجیح

درد مداوم در بدن حاکی از یک مشکل است، و میتواند نشانه هر نوع بیماری باشد، سرطان استخوان یا سرطان تخمدان. انجمن سرطان آمریکا میگوید که، درد ناشی از سرطان عموما بدان معناست که بیماری گسترش یافته و زمانیست که باید احساس خطر کرده و از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. یکی از یافتههای قابل توجه در بررسیهای ویتاکر این بود که تنها حدود ۴٠ ٪از مردم در این تحقیق، بابت دردی که متحمل میشدند نگران بودند و آن را مشکلی جدی تلقی مینمودند.

6 .یک گلودرد طولانی

گلودرد ممکن است فقط ناشی از سرمای زمستانی باشد، اما مداومت آن میتواند مشکل جدیتری مانند سرطان حنجره و سرطان گلو باشد. تقریبا 78 ٪از افراد تصور نمیکردند مشکلات گلویشان چندان جدی باشد.

7 .کاهش وزن غیرعادی

به گزارش انجمن سرطان آمریکا، کاهش وزن بین ۵ کیلو یا بیشتر بدون هیچ دلیلی، میتواند اولین نشانهی سرطان باشد. این از شایعترین علائم هشدار دهندهی سرطان پانکراس، معده، ریه، و یا سرطان مری میباشد.

8 .مشکلات در بلع

گرفتگی حلق، گرچه در این بررسی چندان شایع نبود اما، می تواند دال بر مشکلی در سیستم عصبی و یا سیستم ایمنی، شامل سرطان مری، معده یا گلو باشد.

9 .خونریزی

سرفه خونی میتواند از علائم سرطان باشد. خون در مدفوع نیز میتواند از علائم سرطان رودهی بزرگ یا راست روده باشد. زنانی که خونریزی واژینال غیر قابل توضیح را تجربه کردهاند، باید برای سرطان دهانهی رحم یا غشای داخلی رحم مورد معاینه قرار گیرند. ترشح خونی از نوک سینه احتمال سرطان سینه را بوجود میآورد، همچنین خون در ادرار میتواند به این معنی باشد که شما به سرطان مثانه یا کلیه مبتلا شدهاید. خونریزی غیر معمول میتواند در طی تمام مراحل سرطان رخ دهد، و مستلزم مراجعه به پزشک است.

10.تغییر در خالهای پوستی

در این بررسی آمده که از بین افرادی که تغییراتی در خالها یا ظاهر زگیلهای خود مشاهده نموده بودند، تنها ٪47 به پزشک مراجعه کردند. آنچه نگرانی را افزایش میدارد، عدم توجهی 88 ٪از افراد به این خالها و زگیلهای تغییر شکل یافته بود، زیرا آن را علامت جدی تلقی نمیکردند، اما این تغییرات میتواند دال بر سرطان پوست باشد که در بسیاری موارد قابل درمانند.